with Brak komentarzy

Życie bez zmian jest puste, przytłaczające, powtarzalne i przewidywalne. Jako dzieci potrzebujemy stałości, stabilizacji i niezmienności, by poczuć bezpieczeństwo. Gdy dorastamy jest już inaczej. Kolor życia, jego sens, utrzymanie ciągłej potrzeby parcia na przód jest silnie uzależnione od zmian. Stojąc w miejscu gnuśniejemy, rozleniwiamy swoja psychikę, umysł a nawet ciało. Bez względu na to o jakiej dziedzinie życia mowa, zmiany są bardzo potrzebne, wręcz konieczne. Sama przyroda daje nam tego dowód. Czyż nie jest naturalnym, że po zimie przychodzi wiosna, a po niej lato, które zastępuje jesień? Czyż jeden dzień nie jest słoneczny, a drugi pochmurny? Dokładnie. I tak samo dzieje się z naszym organizmem, nie każdego dnia budzimy się uśmiechnięci i pełni energii. Jeśli dodatkowo odtwarzamy cykl naszego życia jak z nagrania, wkrada się zwyczajnie nuda. Nasze wewnętrzne ja przysypia, intuicja nie jest już tak czujna, łatwiej o popełnienie błędu.

Dokonując choćby niewielkich zmian, gwarantujemy sobie czujność umysłu, ćwiczymy reakcję na różne bodźce z otoczenia, wciąż czujni, wyczekując wręcz co wydarzy się za chwilę. Nie muszą być to wcale głębokie życiowe zmiany, choć dzięki opisanemu stylowi życia dużo łatwiej takie zniesiemy, zaprawieni w bojach i wciąż pełni pomysłów. Jeśli człowiek zakorzeniony głęboko w stabilizacji i powtarzalności swojego życia nagle traci pracę, rozpada się jego związek i tym podobne, wówczas następuje w jego życiu chaos, bałagan, pojawia się paraliżujący strach i pytanie co teraz? Ten, który serwuje sobie kontrolowane zmiany, choćby najmniejsze, przyzwyczajony jest do zmienności i zniesie podobną sytuację dużo lepiej, mimo iż również będzie dla niego bolesna. Szybciej otrząśnie się z bólu i zacznie działać, bo będzie to w jego naturze.

Pamiętajcie, nic nie jest w życiu tak pewne, jak zmiany. Nie bójcie się ich, bo tylko one pozwalają sięgnąć po więcej. Kto nic nie ryzykuje nic nie traci i owszem, ale nie ma również szansy niczego zyskać …

 

15. Lu, 2017

Podąrzaj Aneta:

Ostatnie wpisy

Zostaw Komentarz