Uwielbiam się uczyć i doskonalić posiadane umiejętności, a jednocześnie moją wielką pasją jest przekazywanie zdobytej wiedzy innym. Wiele spotkań rodzinnych zdecydowanie wolę spędzać w gronie najstarszych członków rodziny, ponieważ stanowią dla mnie przepastną skarbnicę wiedzy o ciekawych czasach, których dziś próżno szukać w modernistycznych realiach świata.

Obecnie wiele organizuje się zajęć dla dzieci i młodzieży, dba się o ich rozwój umysłowy i intelektualny. Rodzice zabiegają by ich pociechy zdobyły odpowiednie wykształcenie, nabrały w życiu niezbędnej ogłady i doskonaliły się w swoich pasjach. Często by tak właśnie było sami odbierają sobie szanse na swój dalszy rozwój. Z czasem patrzą na dzieci jak dorastają, zakładają rodziny i wyruszają w świat. I wtedy opada kurtyna. Zasłona ciemna jak noc, gruba jak ściana i wydawałoby się, że wręcz dźwiękoszczelna. Nie słychać cichego płaczu w kąciku mieszkania, nie widać smutku na dotąd pogodnej i silnej twarzyczce. Nie dociera stamtąd żadne słowo, zupełnie jakby zakończyło się coś co wcześniej wydawało się naturalnym biegiem życia.

     To fakt. W dzisiejszych czasach tak mało mówi się o Seniorach, tych którzy wyrzekali się często drobiazgów, a nawet jedzenia po to by inwestować w swoje latorośle. Dziś one wyrzekają się tego dla swoich dzieci, ale zapominają skąd wzięły się w miejscu, w którym są? Nie zastanawiają się nad tym jak dziś czuje się ich mama, tato? Czy pamiętali zażyć niezbędne leki? Nie dopuszczają do siebie, że to już ten wiek, że może się zdarzyć zapomnieć o czymś ważnym. Może wpaść do głowy pomysł by pójść na spacer, z którego nie będzie już siły wrócić. Patrząc w okno z utęsknieniem na furtkę nie widzieli już dawno jak ich pociecha zmierza w ich stronę z odwiedzinami, do tego stopnia, że dziś konieczna jest wymiana szkieł w okularkach.

     Dlatego właśnie Senior w dzisiejszych czasach zaczyna sam troszczyć się o siebie i zabiegać o to by wszystko było tak jak należy. Dlatego nie siedzi już sam, ale poszukuje domów opieki dziennej lub całodobowej, gdzie mógłby spędzić czas wspólnie z rówieśnikami, wymienić poglądy, posłuchać dobrej książki, połamać sobie chwilę głowę nad trudem zagadki, lub wgryźć się w treść wiersza co do którego kiedyś nie pomyślałby nawet że jego treść może mieć takie właśnie znaczenie. Pragnie wspólnych dialogów, chce patrzeć na kogoś innego w miejsce własnego lustrzanego odbicia, chce dotknąć czegoś co będzie inną rzeczą niż to co ma w domu, chce tworzyć, lepić, budować, malować, rysować i robić wszystko to na co kiedyś nie miał czasu, albo żal mu było środków które wolał zainwestować w rozwój swojej pociechy.

     Ja zdecydowałam się wspomóc ten świat, miejsce, gdzie nasz Senior poczuje się bezpiecznie i będzie miał poczucie graniczące z pewnością, że jest otoczony ludźmi dla których jest ważny. Będzie wiedział, że nie jest to majak czy wytwór jego wyobraźni, ale rzeczywiste, realne i namacalne dobro, które go spotkało. Będzie przekonany, że ci wszyscy ludzie są w tym miejscu dla niego i nikt niczego nie oczekuje w zamian.

     Proponuję Państwu wspólną organizację zajęć dla Seniorów poszukujących nadziei w progach Państwa Domu Opieki. Zajęcia mogą odbywać się w dowolnym wskazanym przez Państwa przedziale czasu – terminy i godziny do uzgodnienia.

Tematy spotkań podzieliłam na bloki:

Zajęcia plastyczne (a tutaj: rysunek, rzeźba, malarstwo, ceramika, kaligrafia, kolaż)

Rękodzieło (w tym: dzierganie na drutach, haft, szydełkowanie, guilling, decoupage, scrapbooking)

Literatura (w odsłonach do wyboru: romans, sensacja, mitologia, nauka, kryminał, horror)

Gimnastyka umysłu (interpretacja poezji, łamigłówki, kalambury, gry zespołowe, quizy, filozofia)

 

Zapraszam do pozostawienia kontaktu poprzez formularz na stronie lub o kontakt pod adresem: info@raska.pl

Zazwyczaj udaje mi się odpowiedzieć w ciągu max 3 dni roboczych, jednak w chwilach większego zainteresowania tematem oczekiwanie na kontakt z mojej strony może wydłużyć się do tygodnia.